Kas jāņem vērā izvēloties decentralizēto ventilācijas sistēmu? 


1. Kondensāta novadīšana 2. Hermetizācija 3. Apkopes nepieciešamība 4. Sertifikācija, atbilstība normām 5. Mehāniskā ventilācijas sistēma 6. Rekuperācijas sistēma 7. Centralizētā / Decentralizētā ventilācijas sistēma


Kādēļ ir vajadzīga ventilācijas sistēma?

Ventilācija jeb konstanta gaisa apmaiņa mājoklī nodrošina veselīgu mikroklimatu un svaigu gaisu ar vai bez rekuperācijas(ienākošā gaisa piesildīšana) jūsu mājoklī. Gaisa kvalitāte ietekmē spēju saglabāt veselību un justies komfortabli, kā arī paaugstina darba ražīgumu un pašsajūtu.

Saņemt bezmaksas konsultāciju

Kā noteikt, vai telpas gaiss ir veselīgs?

Telpas gaisa kvalitāti jeb CO2 (oglekļa dioksīds) saturu mēra tilpumvienības PPM jeb miljondaļās, jo šis rādītājs ir zemāks, jo konkrētajā telpā svaigāks, veselīgāks. Ja šis rādītājs ir lielāks, jo gaisā ir lielāks CO2 saturs, un telpas gaisa kvalitāte ir sliktāka. 

CO2 robežlīmeņi iedalās: 
Veselīga vide >1000 ppm
Vidēja/Apmierinoša vide 1000 - 1400 ppm
Neveselīga vide <1400 ppm

Kas ir rekuperators un siltuma atgūšana?

Rekuperators ir advancēta ventilācijas iekārta, kas cikliski nodrošina gan gaisa pieplūdi, gan nosūci, un šī procesa laikā izejošā gaisa siltmu akumulēt un nodot ienākošajam aukstajam gaisam. Siltumatguves process, kura laikā no telpas ārā plūstošā piesildītā gaisa siltums, tiek uzkrāts īpaši radītā keramiskā sakausējuma siltummainī, un pēcāk sasilda ienākošo auksto gaisu, ir galvenais ieguvums un atšķirība no standarta - mehāniskās ventilācijas sistēmas. 


Sīkāka informācija par rekuperācijas sistēmu un tās darbības principu pieejama sadaļā - Sistēmas 



Kas ir mehāniskā ventilācijas sistēma?

Mehāniskā ventilācijas sistēma ir kontrolēta divu iekārtu (svaiga gaisa pieplūdes vārsta un nosūces ventilatora) kombinēta darbība, kuras rezultāta telpā tiek ievadīts svaigs gaiss, tas izcirkulē caur dzīvojamo telpu un tiek aizvadīts prom izmantojot nosūces ventilatoru mitrajās telpās. 

Sīkāka informācija par mehānisko sistēmu un tās darbības principu pieejama sadaļā - Sistēmas 

Saņemt bezmaksas konsultāciju

Šeit atradīsi atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par mūsu produktiem, pakalpojumiem un LUNOS ventilācijas risinājumiem. Mūsu mērķis ir sniegt Tev visaptverošu informāciju, lai Tu varētu maksimāli izmantot mūsu ventilācijas sistēmu priekšrocības. Neatkarīgi no tā, vai jautājums ir par uzstādīšanu, apkopi vai mūsu ierīču īpašajām funkcijām – mums ir sagatavotas atbildes.

Ja tomēr Tev rodas papildu jautājumi, mūsu klientu apkalpošanas komanda ar prieku palīdzēs! 

                                                                                                            Saņemt bezmaksas konsultāciju

Kas ir nominālā ventilācija?

Nominālā ventilācija tiek definēta saskaņā ar standartu DIN 1946-6 un apzīmē nepieciešamo ventilācijas sistēmas gaisa plūsmu, kas jānodrošina lietotāju klātbūtnes laikā. Šī vērtība garantē pietiekamu svaiga gaisa pieplūdi, lai uzturētu gaisa kvalitāti un novērstu mitruma uzkrāšanos.
Tomēr nav nepieciešams nominālo ventilāciju darbināt nepārtraukti, kad telpā atrodas cilvēki – tā var tikt aktivizēta pēc vajadzības. Nominālās ventilācijas gaisa plūsma jāaprēķina individuāli katrai ēkai, ņemot vērā tādus faktorus kā telpu izmēri, hermētiskums, lietošanas veids un cilvēku skaits.
Tikai pēc nepieciešamās ventilācijas gaisa plūsmas noteikšanas var precīzi definēt tehniskos rādītājus, piemēram, trokšņa līmeni un veiktspējas datus.

Kas ir pamatventilācija?

Pamatventilācija nodrošina minimālo nepieciešamo gaisa apmaiņas līmeni, lai uzturētu atbilstošu gaisa kvalitāti. Tā parasti darbojas nepārtraukti – pat tad, kad telpā neviens neuzturas, lai novērstu mitruma radītus bojājumus, pelējuma veidošanos un sliktu gaisa kvalitāti.
Pamatventilācija ir īpaši nozīmīga mūsdienu energoefektīvās ēkās ar augstu hermētiskumu, kur dabīgās gaisa apmaiņas iespējas caur konstrukciju slāņiem ir ļoti ierobežotas. Kontrolēta pamatventilācija nodrošina, ka piesārņotāji, CO₂ un liekais mitrums tiek nepārtraukti izvadīti no telpām.

Kas ir intensīva ventilācija?

Intensīvā ventilācija nozīmē lielāku gaisa plūsmu nekā nominālajā ventilācijā un tiek izmantota situācijās, kad uz īsu brīdi nepieciešama īpaši intensīva gaisa apmaiņa. Tipiski pielietojuma gadījumi ir:

Viesu uzņemšana, lai nodrošinātu pastiprinātu svaiga gaisa pieplūdi.

Gatavošana vai dušas izmantošana, lai ātri izvadītu mitrumu un smakas.

Veļas žāvēšana, lai efektīvi izvadītu lieko mitrumu no telpas.

Šis režīms sniedz strauju gaisa kvalitātes uzlabošanos, taču tas nav paredzēts ilgstošai lietošanai, jo tas var radīt nevajadzīgus enerģijas zudumus.

Kādas ir decentralizēto ventilācijas sistēmu priekšrocības?


1. Vienkārša uzstādīšana arī jau esošās ēkās – nav nepieciešamas sarežģītas gaisa vadu sistēmas

2. Atsevišķa katras telpas kontrole

3. Minimālas uzstādīšanas izmaksas un darbietilpība

4. Enerģijas ietaupījums, pateicoties ventilācijas pielāgošanai reālajām vajadzībām

LUNOS piedāvā augsti efektīvas decentralizētās ventilācijas sistēmas ar siltuma atgūšanu, padarot tās ideāli piemērotas renovācijām un jau apdzīvotu ēku uzlabošanai.

Kādas ir decentralizēto ventilācijas sistēmu priekšrocības salīdzinājumā ar centralizētajām sistēmām?


1. Vienkārša uzstādīšana bez gaisa vadu sistēmas

2. Individuāla kontrole katrai telpai

3. Zemākas ieguldījumu un uzstādīšanas izmaksas

4. Elastīga pielietošana gan jaunbūvēs, gan renovācijās

Lai gan centralizētās sistēmas ir piemērotas lielākām ēkām, decentralizētie risinājumi nodrošina optimālu elastību un efektivitāti atsevišķām dzīvojamām telpām.

Kāda ir atšķirība starp nosūces un pieplūdes gaisa sistēmām?

Nosūces gaisa sistēmas izvada piesārņoto un mitro gaisu no telpām ar paaugstinātu mitruma līmeni, piemēram, vannas istabas, virtuves un tualetes. Tādējādi telpā tiek radīts pastāvīgs negatīvs spiediens, kas ļauj svaigajam gaisam ieplūst caur logu vārstiem vai pieplūdes vārstiem. 
Pieplūdes gaisa sistēmas pievada filtrētu āra gaisu guļamistabās un dzīvojamajās telpās. Nereti šīs sistēmas ir aprīkotas ar siltuma atgūšanas funkciju, lai samazinātu enerģijas zudumus.

Abu sistēmu kombinācija nodrošina līdzsvarotu un efektīvu gaisa apmaiņu visā mājoklī.

Kāda ir atšķirība starp dabīgo un kontrolēto ventilāciju?


Dabīgā ventilācija notiek caur logu atvēršanu, spraugām vai šahtu ventilāciju. Tā ir nekontrolēta un bieži rada lielus enerģijas zudumus, jo svaigais gaiss ienāk un iziet bez regulācijas.
Kontrolētā ventilācija izmanto mehāniskas sistēmas, lai efektīvi regulētu gaisa apmaiņu, bieži vien ar siltuma atgūšanu, tādējādi ievērojami samazinot enerģijas zudumus.
Mūsdienu ēkās ar augstu hermētiskumu kontrolētā ventilācija ir būtiska, jo dabīgajai gaisa cirkulācijai vienkārši nepietiek vietas un iespēju.

Kā mitruma aizsardzības ventilācija atšķiras no parastās ventilācijas?


Parastā (nominālā) ventilācija nodrošina pietiekamu gaisa apmaiņu un kvalitāti laikā, kad telpās uzturas cilvēki.
Mitruma aizsardzības ventilācija darbojas mazākā režīmā, kad ēkā neviens neuzturas, lai novērstu mitruma radītus bojājumus un pelējuma veidošanos.
Šāda ventilācija ir īpaši svarīga neapkurināmās telpās, vasarnīcās un labi noslēgtās ēkās, kur nenotiek dabīga gaisa apmaiņa.

Kā tiek noteikts nepieciešamā gaisa apmaiņas daudzuma koeficients?


Gaisa apmaiņas koeficients norāda, cik reizes stundas laikā viss telpas gaisa apjoms tiek nomainīts ar svaigu gaisu. Šis rādītājs ir atkarīgs no vairākiem faktoriem:

Telpas izmēra un tilpuma

Telpas lietošanas veida (piemēram, guļamistaba, virtuve, vannas istaba)

Cilvēku skaita telpā

Mitruma un piesārņojuma līmeņa

Dzīvojamās telpās tipisks gaisa apmaiņas koeficients ir no 0,4 līdz 0,6 reizes stundā. Vannas istabās un virtuvēs tas var būt ievērojami augstāks, lai efektīvi izvadītu mitrumu un smakas.

Kā zināt, cik daudz gaisa jāapmaina, lai nodrošinātu optimālu ventilāciju?


Nepieciešamā gaisa apmaiņa tiek aprēķināta, pamatojoties uz gaisa apmaiņas koeficientu, ņemot vērā normatīvās prasības un konkrētās ēkas lietošanas apstākļus. Speciālisti(projektētāji) izvērtē šādus faktorus:

Telpas izmēru un lietošanas veidu

Cilvēku skaitu telpā

Ēkas hermētiskuma līmeni

Iespējamo mitruma slodzi (piemēram, dušošana, gatavošana, veļas žāvēšana)

Pamatojoties uz šiem parametriem, tiek aprēķināta nepieciešamā gaisa plūsma kubikmetros stundā (m³/h), lai nodrošinātu optimālu gaisa kvalitāti un novērstu mitruma un piesārņojuma uzkrāšanos.

Vai ar ventilatoru palīdzību darbināma ventilācija var ietaupīt enerģiju?


Jā, ventilācijas sistēmas ar ventilatoriem var palīdzēt ietaupīt enerģiju, īpaši, ja tās ir aprīkotas ar siltuma atgūšanu.
Enerģijas ietaupījums, izmantojot siltuma atgūšanu:
Sistēmas ar siltummaini izmanto izvadītā gaisa siltumu, lai uzsildītu ienākošo svaigo gaisu, tā samazinot apkures patēriņu.
Mērķtiecīga kontrole, nevis logu vēdināšana:
Mehāniskā ventilācija novērš nekontrolētus siltuma zudumus, kas rodas, atverot logus.
Automātiska ventilācijas regulēšana pēc nepieciešamības:
Mūsdienu sistēmas pielāgo ventilāciju reālajai situācijai – piemēram, mitruma līmenim vai CO₂ koncentrācijai –, tā izvairoties no lieka enerģijas patēriņa.

Kā darbojas ventilācija ar automātisku pielāgošanos vajadzībām?


Ventilācija pēc pieprasījuma automātiski nosaka dažādus gaisa kvalitātes rādītājus un dinamiski pielāgo ventilācijas intensitāti. Tipiski sensori mēra:

CO₂ koncentrāciju

Mitruma līmeni

Temperatūru

GOS (gaistošo organisko savienojumu) līmeni

Ja kāds no rādītājiem pārsniedz noteiktu slieksni, sistēma automātiski palielina gaisa apmaiņas intensitāti, lai uzlabotu iekštelpu gaisa kvalitāti.
Šāda pieeja ļauj ietaupīt enerģiju, jo ventilācija tiek aktivizēta tikai tad, kad tā patiešām ir nepieciešama.